Airbus Defence and Space ve Roketsan’dan, C295W İş Birliği Anlaşması

Airbus Defence and Space ve Roketsan, Airbus C295W keşif ve nakliye uçağındaki çeşitli silah sistemlerinin birleştirilmesi konusunda bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Farnborough Airshow’da imzalanan anlaşma çerçevesinde iki şirket, Roketsan’ın mevcut ürün yelpazesindeki çeşitli silahların tasarım, montaj ve ilk test aşamaları konusunda iş birliği yapacaklar.

70 mm lazer güdümlü CİRİT füzesi, lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS ve lazer güdüm kiti TEBER; C295W’ya entegre edilecek sistemler arasında bulunuyor.

Gelecek dönemde başlayacak çalışmalarda, Airbus Defence and Space’in geliştirme uçağı kullanılarak silah taşıma ve fırlatma denemeleri yapılacak.

Airbus Defence and Space Askeri Uçak Başkanı Fernando Alonso, “C295W için yeni uygulamaların geliştirilmesine devam etmek ve piyasadaki lider konumunu muhafaza etmesini sağlamak için mevcut sistemlerimizi güçlendirme konusunda son derece kararlıyız” dedi.

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Emin ALPMAN, “Uygun maliyetli, genel amaçlı uçaklara yönelik küresel talebin karşılanması konusunda bir fırsata sahibiz. Dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerine yeni çözümler sunmak için yeni ortağımız Airbus Defence and Space ile Roketsan’ın ürün yelpazesi ve kanıtlanmış uzmanlığını birleştirmeye hazırız.” dedi.