Lockheed Martin ve Roketsan, F-35 Programı Kapsamında SOM-J Füzesini Geliştirmek İçin Güç Birliğine Devam Ediyor

Lockheed Martin (NYSE: LMT) ile Roketsan, F-35 programının Türkiye ayağı kapsamında Seyir Füzesi-Müşterek Taarruz Uçağı (Stand Off Missile-Joint Strike Fighter, SOM-J) seyir füzesinin geliştirme sürecini tamamlamak amacıyla yeni bir anlaşma imzaladı.

SOM-J; karadan havaya füze mevzileri, korumasız bir şekilde karada mevzilenmiş uçaklar, stratejik hedefler, komuta ve kontrol merkezleri ve savaş gemileri gibi yüksek öneme sahip ve yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmış orta menzilli bir havadan karaya seyir füzesidir. Füze, gerekli operasyonel esnekliği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 350 pound (yaklaşık 158,7 kg) ağırlığında yüksek patlayıcılı-parçacık etkili/yarı zırh delici tek bir savaş başlığı taşıyacak olan SOM-J, 100 deniz milinden fazla menzile sahip olacaktır.

İki firma SOM-J’nin geliştirilmesine yönelik ortak çalışmalarını ilk kez 2014 yılının Ağustos ayında duyurmuşlardı. Lockheed Martin ve Roketsan ekibi SOM-J’yi hem F-35’in iç istasyonlarındahem de bazı savaş uçaklarının dış istasyonlarında akıllı silahlar için kullanılmak üzere birlikte geliştirip üretecekler. Anlaşma kapsamında firmalar nihai ürün geliştirme, entegrasyon ve test desteği konularında iş birliği yapacak ve kalifikasyon süreci 2018 yılının başlarında gerçekleştirilecek.

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Emin ALPMAN; “Savaş uçaklarının büyük değişimler geçirdiği bu dönemde F-35, sahip olduğu kabiliyetler ve teknolojiler ile standartları belirleyebilecek  konumdadır.  Hedeflerini büyük hassasiyetle vurabilme,beka ve manevra kabiliyetlerini geliştirerek SOM-J’yi farklı görevler için optimum çözümler sunan ve tercih edilen bir silah sistemi olarak sunmak istiyoruz. Bugün attığımız bu adımla Lockheed Martin ile olan ortaklığımızı çok daha ileriye taşıyacağız.” dedi.

Lockheed Martin Füze ve Ateş Kontrol biriminin Taktik Füze ve Muharebe Manevra Sistemleri Başkan Yardımcısı Frank St. John ise şunları kaydetti: “Lockheed Martin ve Roketsan arasındaki ortaklık, uzak mesafelerden hedefleri büyük hassasiyet ile vurma kabiliyetine sahip son derece etkili bir silah elde edilmesini sağlayacaktır. İç istasyonlarda taşınabilme özelliğine sahip bu füzenin sadece F-35 müşterilerinin değil, aynı zamanda onu dış silah istasyonlarında kullanmak isteyen müşterilerin de ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.”

SOM-J, Türk Hava Kuvvetleri’nde halihazırda kullanılan SOM havadan karaya seyir füzesi teknolojilerini daha da geliştirerek üstün kabiliyetler sunmaktadır. Güdüm için asıl olarak Küresel Konum Belirleme Sistemini kullanan SOM-J füzesi ayrıca atalet, arazi referanslı ve görüntüye dayalı seyir sistemlerinin yanı sıra kızılötesi görüntüleme yapan bir tarayıcı ile donatılmıştır. SOM-J, Lockheed Martin’in Ortak Havadan Karaya Seyir Füzesi (Joint Air-to-Surface Standoff Missile, JASSM) ile Uzun Menzilli Gemisavar Füze (Long Range Anti-Ship Missile, LRASM) gibi uzun menzilli silah sistemlerini tamamlamaktadır.