ROKETSAN’da Görev Değişimi

26 Şubat 2012 tarihinde yapılan tören ile Sn.Hüseyin Baysak ROKETSAN Genel Müdürlük görevini Sn.Selçuk YAŞAR’a devretmiştir.
1946 Manisa’da doğan Hüseyin BAYSAK, 1969 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun olmuş ve MKEK Barut Fabrikası’nda göreve başlamıştır. Takiben 1976-1980 yılları arasında Roket Fabrikası’nda Fabrika Müdür Yardımcısı, 1980-1988 yılları arasında Fabrika Müdürü olarak görev yapmıştır. Çeşitli roketlerin geliştirilmesi ve üretimi, roket üretim tesislerinin kurulumu ve işletmeye alınması projelerindeki başarımlar nedeniyle Bakanlık – TSK ve MKEK’dan ödüller almıştır. Ekibi ile hazırladığı “Stinger Avrupa Ortak Üretim Programı”’ kapsamında “Stinger Sevk Sistemi Üretimi” teklifinin kabul edilmesiyle ilk projesi Stinger hava savunma füzeleri sevk sistemlerinin üretilmesi olan ROKETSAN A.Ş.’nin kuruluş çalışmalarına katılmıştır. Kuruluşundan iki ay sonra, Ağustos 1988’de ROKETSAN’da ilk görev alan iki kişiden biri olarak, Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda göreve başlayan BAYSAK; “Stinger Avrupa Ortak Üretim Programı”’nda “İlk Kalifiye Şirket” ve “Hatasız Üretim Yapan Şirket” ünvanlarının kazanılmasında, Stinger sevk sistemi üretimi, Mızrak, Anadolu, Kasırga mühimmat ve silah sistemi üretimi, roket ve füze motorlarında kullanılan kimyasal malzeme üretim altyapısının kurulumu ve işletmesi, test alanı teçhizi projelerinde önemli rol üstlenmiştir. 2004 yılında Genel Müdür görevine atanan BAYSAK görev süresi boyunca; Türk savunma sanayiinin en önemli kilometre taşlarından kabul edilebilecek füze tasarım ve geliştirme projelerinin başlatılması ve geliştirilmesi, tarihe geçen ilk Türk füzesi CİRİT’in milli imkanlarla tasarımı ve geliştirilmesi kalifiye edilmesi, Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi (MAAT) ile Mühimmat Islah, Geliştirme ve Yenileştirme Merkezi (MİGYEM)’in anahtar teslim fabrika kurulumu faaliyetlerine imza atılmıştır. 2004-2012 yılları arasında ROKETSAN’ın yıllık satış hacmi 5 kat (60 M$-300 M $), toplam sipariş yükümlülüğü 10 kat ( 250M$-2.5 Milyar$) arttırılmış, yurtdışı siparişler (600M$) ve yıllık satış tutarlarında (% 25 toplam ciro) ciddi gelişme gösterilmiştir. BAYSAK, şirketin kârlı ve güçlü bir mali yapıya ulaşmasına önemli katkılar sağlamıştır.
Evli ve üç çocuk babası olan BAYSAK, 2004 yılı Mayıs ayından itibaren sürdürmekte olduğu ROKETSAN A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini, 3 Şubat 2012 tarihi itibariyle, ROKETSAN’ın 4. Genel Müdürü olacak Sayın Selçuk YAŞAR’a devretmektedir.
1957’de Kırklareli’de doğan Selçuk YAŞAR, 1980 Yılında ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümünü Yüksek Şeref Öğrencisi olarak bitirdi. Tübitak bursuyla gittiği Amerika Birleşik Devletlerinde, Stanford Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden 1982 yılında Yüksek Lisans derecesini aldı. Bir süre ABD’de doktora çalışmalarına devam ettikten sonra 1984 yılında yurda dönerek askerlik görevini tamamladı.
İş hayatına 1984 -1987 yılları arasında Aselsan’da Mekanik Tasarım Mühendisi olarak başladı. Ardından bir süre serbest mühendis ve danışman olarak çalıştı ve kuruluşundan hemen sonra 1 Eylül 1988’de Roketsan’a başmühendis olarak katıldı. Roketsan’ın kuruluş projesi olan Stinger projesinde üretim süreçlerinde sorumluluklar üstlendi. 1992’de Üretim Mühendisliği Müdürlüğü’ne atandı. Bu görevi sırasında, 1994-1997 yılları arasında 107 mm Anadolu ve 122 mm Mızrak roketlerinin geliştirilmesi ve seri üretime alınması çalışmalarında “Üretim Grubu Teknik Sorumlusu” olarak görev yaptı. 1997 Yılında Üretim Direktörlüğü görevine atandı. Kasırga projesinin ve aynı proje kapsamında AP-1 ve AP-2 tesislerinin kalifikasyon ve seri üretim, faaliyetlerinde sorumluluklar aldı. 1997-2001 yılları arasında; üretim, kalite, tedarik, planlama, bilgi sistemleri, mali işler ve mühendislik gibi Roketsan’daki tüm ana gruplarının katılımıyla yürütülen ve kullanıma alınan Roketsan Oracle Kurumsal Kaynak Planlama yazılım ve donanım projesini yönetti. 1999-2007 yıllarında mevcut görevlerine paralel olarak MBDA UK firması ile Roketsan arasında yürütülen “Rapier Hava Savunma Füzesi Actuatör Üretim ve Füze Montajı” projesinin teknik, mali ve proje yöneticiliği görevlerini üstlendi. Haziran 2004’de genel müdüre bağlı tek genel müdür yardımcısı olarak; Üretim, Mühendislik-Geliştirme ve Programlar Direktörlükleri ile Bilgi Sistemleri Müdürlüğü ve İş Güvenliği Birimlerinin bağlı olduğu Genel Müdür Teknik Yardımcılığı görevine atandı. 2004-2011 Yılları arasında yürüttüğü bu görevi sırasında bağlı bulunan direktörlük ve müdürlüklerin sevk ve idaresi yanında; Satınalma Komisyonu Başkanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu Başkanlığı görevlerini de yürüttü. Ocak 2011’den itibaren Operasyonlar ve Enerjik Sistemler Grup Başkanlığı görevine getirildi.
Evli olan Selçuk YAŞAR, bir kız ve bir erkek çocuk babasıdır.